Uygulama

Uçmakla İlgili neler bilyorsunuz? Aşağidakı metni okuyuzunuz.

Hezarfen Ahmet Çelebi
Hezarfen Ahmet Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi Osmanlı döneminde 17. yy'da İstanbul'da yaşamış ve yaptığı kanatlarla umayı başarmıs ilk havacıdır. Leonardo Da Vıncı'nin kuşların uçuşuyla ilgili yaptığı çalışmalardan etkilendiği sanılmaktadır. Galata Kulesi'nden uçarak Boğaz'ı geçmiştir.

Ahmet Çelebi'ye çok bilgili olması nedeniyle "1000 bilim" anlamına gelen Hezarfen ismi verilmiştir. Evinde deneylerle uğraşıp çeş,tli konularda araştırmalar yapan Hezarfen Ahmet Çelebi, İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilgilini örnek alarak bu günkü hava taşatlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için Okmeydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde, Galata Kulesi'nden kendisini boşluğa bırakarak, kanatlarını hareket ettirerek Boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa Köşkü'nden bu durumu seyreden Sultan IV. Murat, Ahmet Çelebi ile öncede çok yakından ilgilenmiş ancak bu derece bilgili ve becerikli adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayire sürgün etmiştir. Ahmet Çelebi orada vefat etmiştir.

 

Yukarıda ki metinden faydalanarak Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında ölçütlere uygun sunum hazırlayınız. Sunum için resimleri inernet'de araştırıp bulunuz.


Ölçütler:
  • Her slayta uygun bir slayt düzeni seçiniz.

  • Her slayta uygun bir arka plan rengi seçip kullanınız

  • Slaytlardaki metni uygun şekilde biçimlendiriniz

  • Slaytlarda madde imi ve numaralandırma kullanınınız

  • Kaynaklar için ayrı bir slayt oluşturunuz

  • Oluşturduğunuz slaytlara animasyon ekleyiniz.